Merkintöjä, Näkökulma

JOUNI SIRÉN

14.10.2025 klo 15:47

Mistä koteja kaikille tamperelaisille?

Asuntorakentaminen on Tampereella vaisua. Esimerkiksi Tammelan puistokadun ja Kullervonkadun kulmassa rakennustyömaa odottaa yhä alkamistaan. (Kuva: Jouni Sirén)

Terveisiä taas asunto- ja kiinteistölautakunnasta! Viime torstain kokous oli siinä mielessä poikkeuksellinen, että se pidettiin yhdessä yhdyskuntalautakunnan kanssa.

Kokous oli ikään kuin seminaari, jossa pohdittiin, miten Tampereelle saadaan asuntoja kaikille, toimitiloja yrityksille ja lisää viheralueita ja lähiluontoa.

Keskustelu oli rakentavaa ja monipuolista, ja oli ilahduttavaa huomata, että olimme monista asioista yhtä mieltä puoluetaustasta riippumatta. Toki olimme monista asioista myös eri mieltä. Tässä on ajatuksia, joita itselleni heräsi.

Kaupungin pitää korjata Orpon hallituksen jälkiä

Omasta mielestäni kaupungin ykköstehtäviä on varmistaa, että ihmisillä on varaa asua Tampereella. Nyt asuntokauppa käy nihkeästi, ja samaan aikaan vuokrat ja yhtiövastikkeet nousevat. Kohtuuhintaisista asunnoista on iso pula.

Kaupungin tavoitteena on rakentaa 750 uuden kohtuuhintaista vuokra-asuntoa vuosittain. Tänä vuonna tavoite ylittyy: tänä vuonna Tampereelle rakennetaan jopa 1 600 vuokra-asuntoa. Se on hienoa!

Valitettavasti tulevaisuudessa tavoitteen saavuttaminen ei ole helppoa, koska Orpon ja Purran hallitus on käytännössä lopettanut valtion tuet pienituloisille tarkoitettujen asuntojen rakentamiselle. Samalla asumistukia on leikattu. Kaupungin täytyy siis yrittää korjata hallituksen epäinhimillisen politiikan jälkiä.

Omistusasuntojen rakentaminen on edelleen lamassa. Jaksan kuitenkin uskoa, että jopa lähitulevaisuudessa kehitys kääntyy, sillä tänä vuonnakin Tampereelle on muuttanut 3 000 ihmistä. Osa heistäkin ostaa asunnon.

Kohtuuhintaisten asuntojen turvaamisen lisäksi tärkeää on varmistaa se, että kaikissa kaupunginosissa on asuntoja myös pienituloisille. Kohtuuhintaisia asuntoja pitää rakentaa tasaisesti kaikkiin kaupunginosiin. Hyvässä kaupungissa ei ole slummeja eikä rikkaiden gettoja.

Ei pelkkiä vuokra-asuntoja

Kohtuuhintaisen asumisen ei pitäisi tarkoittaa vain vuokra-asuntoja. Nykyään uudet omistusasunnot ovat niin kalliita, että edes keskituloisilla ei ole niihin varaa. Kaupungin pitäisikin etsiä keinoja, joilla rakentamisen hintaa saadaan alas ja asuntoihin pääsee käsiksi pienemmällä summalla. Pitäisikin miettiä uudestaan, onko järkevää, että kaupunki vaatii rakentamaan asuintaloihin isoja parkkihalleja, jotka nostavat asuntojen hintaa. Tästä asiasta eri puolueet ovat perinteisesti olleet tiukasti eri mieltä.

Tampereelle ollaan rakentamassa myös lisää rivi- ja omakotitaloja. Sekin on hyvä asia, mutta samalla pitää huolehtia siitä, että myös näillä alueilla voi asua ilman autoa. Toisin sanoen julkisen liikenteen pitää kulkea myös näille alueille. Nyt Tampereella on omakotitaloalueita, joilla yhtä taloa kohti on jopa kolme autoa.

Myös talojen ulkonäkö on tärkeää. Kauniimpaa rakentamista pitää vaatia myös lähiöihin, joissa suurin osa tamperelaisista asuu. Tätäkin kaupungin pitää erikseen vaatia. Jos rakennusliikkeiden annetaan päättää, tuloksena on pelkkää harmaata betonia.

Kirjoittaja on vasemmistoliiton valtuutettu ja asunto- ja kiinteistölautakunnan jäsen Tampereelta. Tällä palstalla hän kertoo kuulumisia lautakunnan kokouksista.

III

Merkintöjä-sarja kokoaa yhteen vasemmistoliiton pirkanmaalaisten luottamushenkilöiden näkökulmia politiikkaan ja päätöksentekoon

Tykkää ja jaa artikkelia verkossa

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *