Merkintöjä, Näkökulma

JOUNI SIRÉN

8.6.2026 klo 12:37

Annala ansaitsee kauniimman koulun

Jouni Sirénin mielestä Karosen koulun laajennuksen yhteydessä voitaisiin piristää myös vanhan osan ulkonäköä. Nyt koulu näyttää tältä. (Kuva: Jouni Sirén)

Terveisiä taas asunto- ja kiinteistölautakunnasta! Torstain kokouksen keskeisin asia oli Karosen koulun laajennushanke. Lisäsiipi tarvitaan, koska oppilasmäärä kasvaa, mutta laajennus on samalla tilaisuus kohentaa koulun nykyistä karmeaa ilmettä.

Annalassa Juvankadulla sijaitsevassa Karosen koulussa on nykyään kolme siipeä, joissa opiskelee 210 oppilasta. Nyt on tarkoitus rakentaa neljäs siipi. Laajennuksen jälkeen koulussa olisi tilat 560 oppilaalle. Oppilaat ovat 1.–6.-luokkalaisia.

Lisäsiiven suunnitelmissa on paljon hyvää: katolle voidaan sijoittaa aurinkopaneeleja, akustiikkaa parannetaan ja materiaalivalinnoissa huomioidaan hiilijalanjälki. Koulutilat myös suunnitellaan niin, että iltaisin niissä voidaan järjestää muuta toimintaa.

Kaikki tämä on tietysti hienoa, mutta tärkeintä olisi korjata koulutalon nykyistä luotaantyöntävää ulkonäköä. Vuonna 2003 rakennettu koulu on harmaata terästä ja tuo aaltopeltiseinineen ensimmäisenä mieleen teollisuushallin tai vaarallisten jätteiden varaston.

Vaikka koulun suunnitellut arkkitehtitoimisto on nähnyt tuotoksessaan ”monipuolista arkkitehtuuria” ja ”metallisen ulkokuoren ja sisätilojen puupinnan välistä vuoropuhelua”, katukuvassa rakennus on lähinnä mykistävä ja masentava elementti. Eikä pihan puoli ole sen iloisempi. Onneksi siellä sentään näkyy vähän metsää.

Arkkitehtuurilla oppimisen iloa

Uuteen osaan pitää ehdottomasti löytää jokin muu väri kuin lannistava tummanharmaa. Samoin julkisivumateriaaliksi täytyy keksiä muuta kuin aaltopeltiä. Laajennusosan tehtävänä tulisi olla pehmentää ja häivyttää vanhan osan ankeutta. Samalla pitäisi harkita vanhan osan maalaamista uudestaan.

Oppilaiden kannalta tärkeintä ovat tietysti hyvät opettajat ja opetustilat ja -materiaalit, kannustava ilmapiiri ja oppimisen tuki. Kaikkea tätä voi tietysti olla rumankin rakennuksen sisällä. Silläkin kuitenkin on väliä, onko koulumatkan päässä kutsuvan näköinen, ehkä jopa mielikuvitusta ruokkiva koulutalo vai synkkä aaltopeltilaatikko.

Laajennushankkeen hinta on 6 046 000 euroa. Toivottavasti sillä saadaan arkkitehtuuria, joka antaa oppimisen iloa.

Rakennustöiden on määrä alkaa lokakuussa 2027. Koulunkäynti uusissa tiloissa alkaa suunnitelmien mukaan tammikuussa 2029.

Kirjoittaja on vasemmistoliiton valtuutettu ja asunto- ja kiinteistölautakunnan jäsen Tampereelta. Tällä palstalla hän kertoo kuulumisia lautakunnan kokouksista.

III

Merkintöjä-sarja kokoaa yhteen vasemmistoliiton pirkanmaalaisten luottamushenkilöiden näkökulmia politiikkaan ja päätöksentekoon.

Tykkää ja jaa artikkelia verkossa

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *